The University Athletic Association named its Spring 2020 Academic All-UAA team, and Brandeis University student-athletes earned 53 accolades.
Within the UAA, All-Academic recognition is awarded to student-athletes who have completed at least one full year of college study and who carry a minimum cumulative grade point average of 3.300. The 3.300 minimum cumulative grade point average is the same academic standard used as a qualifying threshold by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) for the nomination of Academic All-America® candidates in all sports. In total, 601 student-athletes from all eight UAA schools across eight sports earned Academic All-UAA honors.
Brandeis's honorees for the spring 2020 semester are
Baseball
Aneesh Avancha Brandeis So. Plantsville, CT (Chase Collegiate)
Dan Frey Brandeis Jr. Ipswich, MA (St. John's Prep)
Brandon Musto Brandeis Sr. Milton, MA (Milton)
Christian Petrisko Brandeis So. Ft. Lauderdale, FL (Westminster Academy)
Brian Shaw Brandeis Sr. Conway, MA (Northfield Mount Hermon)
Kyle Shedden Brandeis Sr. Spencer, MA (David Prouty)
Donnie Weisse Brandeis Sr. Swampscott, MA (St. Mary's)
Softball
Bridget Cifuni Brandeis Jr. Georgetown, MA (Brooks School)
Brittany Dean Brandeis So. Nanaimo, BC (John Barsby Seconday)
Sydney Goldman Brandeis So. Sherman Oaks, CA (Notre Dame)
PJ Ross Brandeis Sr. Kingston, NH (Sanborn Regional)
Melissa Rothenberg Brandeis Jr. Lawrenceville, NJ (Lawrence)
Women's Tennis
Lauren Bertsch Brandeis Jr. Middletown, RI (LaSalle Academy)
Isabel Cepeda Brandeis Jr. Mason, OH (William Mason)
Ana Hatfield Brandeis So. Rockford, IL (Boylan Catholic Central)
Men's Tennis
David Aizenberg Brandeis Sr. Highland Park, IL (Highland Park)
Jeff Chen Brandeis So. Northfield, IL (New Trier)
Nikhil Das Brandeis Jr. Smithfield, RI (Moses Brown School)
Ben Maffa Brandeis Jr. Lexington, MA (Lexington)
Colt Tegtmeier Brandeis So. Madison, WI (James Madison Memorial)
Adam Tzeng Brandeis So. Eagle, ID (Eagle)
Rajan Vohra Brandeis Jr. Glen Head, NY (North Shore)
Ben Wolfe Brandeis Sr. Blue Bell, PA (Wissahickon)
Women's Outdoor Track and Field
Sonali Anderson Brandeis So. Fayetteville, GA (Whitewater)
Danielle Bertaux Brandeis Sr. Prides Crossing, MA (Beverly)
Andrea Bolduc Brandeis Jr. Auburn, MA (Auburn)
Jac Guerra Brandeis So. Guilford, CT (Guilford)
Lydia Harris Brandeis Sr. Damariscotta, ME (Lincoln Academy)
Natalie Hattan Brandeis So. Sugar Land, TX (Clements)
Tessa Holleran Brandeis Jr. Norwell, MA (Norwell)
Erika Karlin Brandeis So. Hagerstown, MD (North Hagerstown)
Mahala Lahvis Brandeis Jr. Portland, OR (Grant)
Erin Magill Brandeis So. Moretown, VT (Harwood Union)
Willa Moen Brandeis Sr. Ashland, OR (Ashland)
Hannah Walsh Brandeis So. Fairfield, ME (Lawrence)
Men's Outdoor Track and Field
Jack Allan Brandeis Sr. Wrentham, MA (King Phillip Regional)
Breylen Ammen Brandeis Jr. Lincoln, MA (Lincoln-Sudbury Regional)
Aaron Baublis Brandeis Jr. Westborough, MA (Westborough)
Aaron Corin Brandeis Sr. Sudbury, MA (Lincoln-Sudbury Regional)
Matthew Driben Brandeis So. Reading, PA (Wyomissing Area)
Reese Farquhar Brandeis So. Newton, MA (Newton North)
Brian Gao Brandeis Sr. Hopkinton, MA (Hopkinton)
Jacob Grant Brandeis So. Rockville Center, NY (South Side)
Jacob Judd Brandeis Gr. West Hartford, CT (Conard)
Michael Leung Brandeis Jr. Stoneham, MA (Stoneham)
Josh Lombardo Brandeis Jr. Westbrook, ME (Westbrook)
Dion Morris-Evans Brandeis So. Canal Fulton, OH (Northwest)
Mark Murdy Brandeis Jr. Plantsville, CT (Southington)
Jamie O'Neill Brandeis So. Auburndale, MA (Newton North)
Churchill Perry Brandeis Sr. Pembroke Pines, FL (Westminster Academy)
Aaron Portman Brandeis So. Wheeling, Ill. (Adlai Stevenson)
Alec Rodgers Brandeis Sr. Wakefield, MA (Wakefield Memorial)
Kevin Truong Brandeis Jr. Milford, MA (Milford)