WALTHAM, MASS. – The University Athletic Association (UAA) has awarded 56 Brandeis student-athletes All-Academic Recognition on its spring list. The athletes honored on the list are from the spring sports of baseball, softball, men's and women's tennis and men's and women's track and field.
Within the UAA, All-Academic Recognition is awarded to student-athletes who have completed at least one full year of college study and who carry a minimum cumulative grade point average of 3.300. The 3.300 minimum cumulative grade point average is the same academic standard used as a qualifying threshold by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) for the nomination of Academic All-America® candidates in all sports.
The UAA Presidents Council established a program of All-Academic recognition in April 1998. Qualifying student-athletes are recognized at the completion of the fall, winter, and spring seasons each year. The honor is intended to recognize the high level of academic achievement demonstrated by student-athletes who effectively balance their significant commitment of time, effort, and energy in athletic endeavor with their highly challenging academic responsibilities.
Brandeis student-athletes continue to meet the ideals set forth by the Presidents Council, putting in incredible effort both on the field and in the classroom.
The honorees for the spring 2018 lists are as follows:
Women's Tennis
Haley Cohen Sr. Cherry Hill, NJ (Laurel Springs Prep)
Michele Lehat Jr. Great Neck, NY (John L. Miller Great Neck North)
Keren Khromchenko Jr. Manalapan, NJ (Academy of Allied Health and Sciences)
Olivia Leavitt Jr. Falmouth, ME (Falmouth)
Men's Tennis
David Aizenberg So. Highland Park, IL (Highland Park)
Zach Cihlar Jr. Phoenix, AZ (Brophy College Prep.)
Eric Goldberg Sr. Solon, OH (Solon)
Tyler Ng Jr. Great Neck, NY (Great Neck)
Ethan Saal Jr. Scarsdale, NY (Abraham Joseph Heschel School)
Billy Wilson Jr. Los Angeles, CA (The Buckley School)
Benjamin Wolfe So. Blue Bell, PA (Wissahickon)
Softball
Sadie-Rose Apfel Sr. Stamford, CT (Westhill)
Marissa DeLaurentis Jr. Centereach, NY (St .John the Baptist Diocesan)
Callie Macdonald So. Hanover, MA (Hanover)
Marysa Massoia Jr. Feeding Hills, MA (Suffield Academy)
PJ Ross So. Kingston, NH (Sanborn Regional)
Amanda Shore Sr. San Jose, CA (Archbishop Mitty)
Taylor Simala So. Wellsburg, WV (Brooke)
Scottie Todd So. Tampa, FL (Strawberry Crest)
Baseball
Bradley Bousquet Sr. Athol, MA (Athol)
Jackson Carman So. Naples, FL (Naples)
Albert Gutierrez So. Miami, FL (Belen Jesuit Prep)
Brandon Musto So. Milton, MA (Milton)
Logan Nesson So. Falls Church, VA (George Mason)
Frank Rybicki So. Sudbury, MA (Portsmouth Abbey)
Dan Schupper Jr. Villanova, PA (Harriton)
Brian Shaw So. Conway, MA (Northfield Mount Hermon)
Kyle Shedden So. Spencer, MA (David Prouty)
Women's Outdoor Track and Field
Samantha Barrett So Buckingham, PA (Central Bucks East)
Danielle Bertaux So. Prides Crossing, MA (Beverly)
Emily Bryson Jr. Quincy, MA (North Quincy)
Julia Bryson Jr. Quincy, MA (North Quincy)
Beth Defossez Sr. Boxford, MA (Masconomet Reg.)
Kayla Fahey So. Kington, MA (Silver Lake Regional)
Lydia Harris So. Damariscotta, ME (Lincoln Acad.)
Madeline Hayman So. Worcester, MA (Burncoat)
Willa Moen So. Ashland, OR (Ashland)
Rose Monahan Jr. Essex, VT (Essex)
Jessie Moore Sr. Rye, NY (Rye)
Kyra Shreeve Sr. Northborough, MA (Algonquin Reg.)
Men's Outdoor Track and Field
Regan Charie Jr. Topsfield, MA (Masconomet Reg.)
Aaron Corin So. Sudbury, MA (Lincoln-Sudbury Reg.)
Brian Gao So. Hopkinton, MA (Hopkinton)
Liam Garvey Sr. West Springfield, MA (W. Springfield)
Irie Gourde Gr. Portland, OR (York Academy)
Scott Grote Jr. Greenfield, MA (Greenfield)
Mitchell Hutton Sr. Villa Park, CA (Villa Park)
Jacob Judd So. West Hartford, CT (Conard)
Michael Kroker Jr. Aumsville, OR (Cascade)
Henry McDonald Jr. Weymouth, MA (Weymouth)
Erez Needleman So. Bronx, NY (H.S of American Studies at Lehman Coll.)
Samuel Reich So. New York, NY (H.S of American Studies at Lehman Coll.)
Alec Rodgers So. Wakefield, MA (Wakefield Memorial)
Brian Sheppard Sr. Whitman, MA (Whitman-Hanson Regional)
Ryan Stender Sr. Amherst, MA (Amherst Regional)
Max Whitmore Sr. Wayne, NJ (Newark Academy)